fbpx

Om Khora

Om os

Khora er et prisvindende Virtual Reality (VR) og Augmented Reality (AR) produktionsstudie i København, der skaber banebrydende indhold indenfor flere anvendelsesområder. Over de seneste fem år har vi produceret mere end 300 VR/AR applikationer og afholdt mere end 1000 workshops og events.

Vi udforsker den potentielle værdi af VR og AR gennem meningsfulde samarbejder og partnerskaber. Vi arbejder indenfor flere industrier med en dyb forståelse for de forskellige teknologier og af hvordan og hvorfor virksomheder og institutioner skal arbejde med disse nye medier. Vi har en åben-dør politik, så kom forbi os og prøv det selv!

Baggrund

Khora er et begreb, der stammer fra Platon. Det defineres som et sted mellem det virkelige og det uvirkelige, der svinger mellem det fornuftige og det forståelige.

Med dette i tankerne blev Khora sat i verden for at bygge bro mellem den fysiske og den virtuelle verden. Vi skaber et univers hvor det førhen umulige bliver muligt, og åbner dermed op for hidtil umulige løsninger og oplevelser.

Vores Team

Simon Lajboschitz

Simon Lajboschitz

Co-Founder & CEO

E-Mail-white-outline-icon simon@khora.com
Phone-White-Outline-icon  26 34 26 33
Peter Fisher

Peter Fisher

Co-Founder & CTO

E-Mail-white-outline-icon  peter@khora.com
Phone-White-Outline-icon  40 31 79 38
Anders Bjørn Rørbæk Pedersen

Anders Bjørn Rørbæk Pedersen

Sound Artist

E-Mail-white-outline-icon  abrp@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Andreas Ryge

Andreas Ryge

Programmer

E-Mail-white-outline-icon  andreas@khora.com
Phone-White-Outline-icon   31 16 91 81
Casper Arp Knudsen

Casper Arp Knudsen

Lead CG Artist

E-Mail-white-outline-icon   casper@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Christopher Carlsen

Christopher Carlsen

CG Artist

E-Mail-white-outline-icon  christophercarlsen@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Christopher Schnoor

Christopher Schnoor

Film Producer

E-Mail-white-outline-icon  christopher@khora.com
Phone-White-Outline-icon  28 58 60 31
Camilla Holler

Camilla Holler

CG Artist

E-Mail-white-outline-icon camilla@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Katrine Konyher

Katrine Konyher

Business Developer

E-Mail-white-outline-icon  katrine@khora.com
Phone-White-Outline-icon  41 29 93 19
Jonathan Komang-Sønderbek

Jonathan Komang-Sønderbek

Senior Business Developer

E-Mail-white-outline-icon  jonathan@khora.com
Phone-White-Outline-icon  27 82 47 27
Matias Seidler

Matias Seidler

Business Developer

E-Mail-white-outline-icon  matias@khora.com
Phone-White-Outline-icon  22 33 24 81
Rolf Bender

Rolf Bender

Project Manager

E-Mail-white-outline-icon  rolf@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Steve Harwood

Steve Harwood

Film Producer

E-Mail-white-outline-icon  steve@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Mads Nathaniel Lopes

Mads Nathaniel Lopes

Business Developer

E-Mail-white-outline-iconmads@khora.com
Phone-White-Outline-icon  27 30 84 38

Pia Hansen

Pia Hansen

CG Artist

E-Mail-white-outline-icon  pia@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Tina Uldall

Tina Uldall

Executive Assistant & Head of Admin

E-Mail-white-outline-icon  tina@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81
Thomas Saaby Noer

Thomas Saaby Noer

Head of Healthcare

E-Mail-white-outline-icon  thomas@khora.com
Phone-White-Outline-icon  42 30 88 75
Christian Lorentzen

Christian Lorentzen

Shop Manager

E-Mail-white-outline-iconchristian@khora.com
Phone-White-Outline-icon  31 16 91 81

Kontakt os